Belka
Wtorek, 14 Maja 2024   imieniny: Maciej, Bonifacy, Dobiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

„Cyfrowa” historia Krosna i regionu sięgnijmy do własnych archiwów!

Data publikacji: 2014-01-27, Data modyfikacji: 2014-01-27
A A AWydrukDrukuj  
 

„Cyfrowa” historia Krosna i regionu sięgnijmy do własnych archiwów! 27-01-2014 | Dla Mieszkańców

Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Krosna i regionu do współtworzenia Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej – www.kbc.krosno.pl. Jeśli ktoś posiada ciekawe dokumenty związane z historią regionu, unikalne publikacje, archiwalne czasopisma, ulotki, plakaty, mapy, zdjęcia lub inne dokumenty życia społecznego, które chciałby utrwalić, a które mogą wzbogacić krośnieńskie zasoby cyfrowe – może wypożyczyć je do digitalizacji pracownikom Filii nr 6 - Centrum Multimedialnego przy ul. Ordynackiej 8 w Krośnie.

     

Po zeskanowaniu każdy taki dokument zwracany jest właścicielowi, a jego cyfrowa kopia trafia do zbiorów Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej i jest dostępna w Internecie dla wszystkich użytkowników pod adresem – www.kbc.krosno.pl  

   

Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa uruchomiona została pod koniec 2009 roku. W tej chwili posiada 3500 publikacji – w tym wydawnictwa zwarte, czasopisma, dokumenty ikonograficzne i dokumenty życia społecznego. Od początku jej utworzenia była odwiedzana przez 2.524.890 osób.

 

Publikacje, które trafiają do KBC pochodzą ze zbiorów własnych Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, ale także innych instytucji i osób prywatnych. Do najstarszych zbiorów, które można obejrzeć w zbiorach KBC należą pochodzący z 1778 roku Uniwersał Marii Teresy o porządku cechowym na terenie zaboru austriackiego (oryginał udostępniony przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie) oraz z tego samego roku Breviarium Romanum… pochodzący z prywatnych zbiorów Tadeusza Łopatkiewicza. Od listopada 2011 r. dysponujemy również znaczącym zbiorem dokumentów z Biblioteki OO. Kapucynów w Krośnie, o dużej wartości historycznej.

 

Biblioteka dużą wagę przykłada do digitalizacji czasopism regionalnych. To właśnie ta grupa dokumentów, jak pokazują statystyki, jest najczęściej wykorzystywana przez użytkowników.

         

W zasobach KBP – po uzyskaniu zgody Wydawców – dostępne są m.in. „Nasz Głos” za lata 2003-2011, „Dębina” 1999-2005 oraz „Podkarpacie” /obecnie „Nowe Podkarpacie”/ – od pierwszych numerów z 1970 do 1996. Kolejne roczniki są systematycznie uzupełniane. Ze zdigitalizowanych numerów korzystają zarówno użytkownicy indywidualni, jak i inne biblioteki, które w swoich zbiorach nie posiadają kompletnych roczników czasopism, a często jest to jedyne źródło informacji o wydarzeniach w regionie sprzed kilkudziesięciu lat. 

 

Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa była czterdziestą czwartą biblioteką w kraju, która powstała w tym systemie. Digitalizacja materiałów odbywa się na profesjonalnym sprzęcie. Skaner jest w pełni bezpieczny dla zbiorów, m.in. pozbawiony szkodliwego promieniowania UV, co pozwala na digitalizację najbardziej zabytkowych zbiorów.

 

Wszystkie zbiory, które trafiają do KBC są również dostępne w największej europejskiej bibliotece cyfrowej – Europeanie –www.europeana.eu, która umożliwia dostęp do kolekcji kilkunastu milionów książek, czasopism, fragmentów filmów, map, fotografii i dokumentów w postaci cyfrowej pochodzących z bibliotek, archiwów, muzeów i archiwów audiowizualnych Europy. Jest to dodatkowa promocja zbiorów i miasta w sieci.

 

Wszystkie opublikowane cyfrowo dokumenty muszą mieć uregulowany status prawny – właściciel praw autorskich lub wydawniczych powinien podpisać umowę licencyjną, precyzując warunki, na jakich utwór będzie dostępny dla czytelników biblioteki cyfrowej. Umowa taka nie jest konieczna w przypadku utworów, co do których wygasły autorskie prawa majątkowe, czyli zgodnie z polski prawem, 70 lat po śmierci twórcy.

 

Wszystkie instytucje i osoby prywatne, które mają interesujące publikacje o regionie i są zainteresowane udostępnieniem swoich zbiorów prosimy o kontakt: SendTo(' ', '', 'biblioteka', 'kbp.krosno.pl', 'biblioteka // kbp.krosno.pl');; SendTo(' ', '', 'kbc', 'kbp.krosno.pl', 'kbc // kbp.krosno.pl');, tel. 13-4321356 w.25                                                                                                                                      

 

Monika Machowicz

 

 

wstecz

UM Krosno, Źródło artykułu: www.krosno, Autor zdjęć: UM Krosno
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krośnieński - powiat w południowo – zachodniej części województwa podkarpackiego z siedzibą w Krośnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz- Zdrój, Jaśliska, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Rymanów, Miejsce Piastowe i Wojaszówka, zajmując powierzchnię 923,79 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: część Magurskiego Parku Narodowego, osiem rezerwatów przyrody (Modrzyna, Prządki, Cisy w Nowej Wsi, Rezerwat Tysiąclecia Na Górze Cergowej, Igiełki, Przełom Jasiołki, Wadernik i Kamień nad Jaśliskami), dwa obszary chronionego krajobrazu (Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego oraz Czarnorzecki Obszar Chronionego Krajobrazu), szlaki turystyczne, szlak spacerowy i szlaki tematyczne. Do zabytków zaliczane są: kopalnia nafty – Skansen w Bóbrce, dzwonnica z XVII wieku, pałac Mnichów z XVII wieku, zespół klasztoru Bernardynów z II połowy XVIII wieku w mieście Dukla, pustelnię św. Jana z Dukli w Trzcianie, drewniane domy tkaczy z XVIII i XIX wieku w Korczynie, zespół dworski w Komborni, zespół dworski i domy z XIX wieku w Krościenku Wyżnym, dwór z końca XVIII wieku oraz klasztor oo. Michalitów w Miejscu Piastowym, zespół dworsko – pałacowy z XIX wieki, dzwonnica, wieża i plebania z XVIII wieku w Klimówce czy ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu wzniesiony w XIV wieku .

Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, usługach, turystyce i przetwórstwie rolno spożywczym.

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 9 i 28.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola