Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

KROŚNIEŃSKIE SZKOŁY WYSOKO W RANKINGU „PERSPEKTYW”

Data publikacji: 2014-01-15, Data modyfikacji: 2014-01-15
A A AWydrukDrukuj  
 

Poznaliśmy tegoroczne wyniki ogólnopolskich rankingów liceów ogólnokształcących i techników miesięcznika „Perspektywy”. W prestiżowych rankingach krośnieńskie szkoły znalazły się na wysokich pozycjach, potwierdzając wysoki poziom krośnieńskiej oświaty.

        Ranking Olimpijski W ogólnopolskim rankingu szkół olimpijskich, w którym klasyfikowano wszystkie typy szkół ponadgimnazjanych, wśród 200 klasyfikowanych szkół na 20 miejscu znalazło się I LO (awans z 40 miejsca). Na ten wynik uczniowie „Kopernika” zapracowali w minionym roku szkolnym, uzyskując 12 tytułów laureata i 14 finalisty ogólnopolskich olimpiad, branych pod uwagę przy sporządzaniu rankingu. W tej klasyfikacji, dzięki 2 tytułom laureata i 2 finalisty, na 137 miejscu znalazło się Technikum Nr 5 (w ubiegłym roku nieklasyfikowane).     Zobacz pełny ranking
              Licea Ogólnokształcące
W prestiżowym Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących znalazły się trzy krośnieńskie ogólniaki. Najwyższą pozycję zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, plasując się na 42 pozycji (w ubiegłorocznym rankingu pozycja nr 38). Katolickie Liceum Ogólnokształcące zostało sklasyfikowane na 163 miejscu (w 2013 roku pozycja 134). Po raz pierwszy w gronie 500 najlepszych liceów znalazło się II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja, plasując się na 369 miejscu.  

Wśród 50 najlepszych ogólniaków w województwie, Krosno także reprezentują wcześniej wymienione szkoły. „Kopernik” niezmiennie zajmuje 2 miejsce, ustępując jedynie trzynastemu w Polsce LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek. Tak jak w ubiegłym roku I LO jest najwyżej sklasyfikowaną szkołą publiczną w województwie podkarpackim. Oprócz „Kopernika” w pierwszej pięćdziesiątce liceów w województwie na 7 miejscu znalazł się „Katolik”, a II LO zajęło 19 miejsce.

    Zobacz pełny ranking         Technika   Tegoroczny Ranking Techników to powrót do ścisłej czołówki Technikum Nr 5 („Elektryk”), które awansowało z 61 miejsca na 10 pozycję. Warto odnotować również obecność wśród 300 najlepszych techników dwóch innych krośnieńskich szkół: Technikum Nr 7 (ZSKU) znalazło się na 275 miejscu, a Technikum Nr 3 („Mechanik”) na 293 miejscu.  

W województwie podkarpackim krośnieńskie technika zanotowały wyraźne awanse. Na najwyższym, pierwszym miejscu znalazło się Technikum Nr 5 (poprzednio 6 lokata), na 18 miejscu znalazło się Technikum Nr 7 (wcześniej nieklasyfikowane), Technikum Nr 3 („Mechanik”) sklasyfikowano na 19 miejscu (awans z 31) a Technikum Nr 1 („Szczepanik”) na 21 miejscu (awans z 38). Podobnie jak w przypadku rankingu ogólniaków klasyfikowano 50 najlepszych szkół.

  Zobacz pełny ranking       Ranking Maturalny
Ranking maturalny w którym m.in. uwzględniono szkoły, w których maturę w maju 2013 r. zdawało minimum 12 maturzystów, oraz w których wyniki średnie z j. polskiego oraz matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej w danym typie szkół sporządzony został odrębnie dla liceów i techników znalazły się dwie krośnieńśkie szkoły.              

Wśród ogólniaków I LO sklasyfikowane zostało na 58 miejscu (poprzednio 60 miejsce). W tym samym rankingu KLO znalazło się na 158 miejscu (poprzednio 144 miejsce). Z kolei wśród techników na 17 miejscu znalazło się Technikum Nr 5.

 

Przy okazji tegorocznych rankingów warto wspomnieć o wsparciu finansowym przez Gminę Krosno organizacji zajęć pozalekcyjnych, które z pewnością pomagają najzdolniejszym uczniom rozwijać zainteresowania i pasje. W bieżącym roku szkolnym w I Liceum Ogólnokształcącym w ramach zajęć pozalekcyjnych odbywa się tygodniowo 54 tak zwanych kółek, natomiast 45 tego typu zajęć odbywa sie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5.

 

   

Serdecznie gratulujemy sukcesów szkołom, a przede wszystkim uczniom i nauczycielom. Mamy nadzieję, że wysokie miejsca w rankingu przełożą się na późniejsze sukcesy na egzaminie maturalnym i pozwolą wszystkim absolwentom dostać się na wymarzone kierunki studiów wyższych.

 

 

UM Krosno, Źródło artykułu: www.krosno, Autor zdjęć: UM Krosno
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krośnieński - powiat w południowo – zachodniej części województwa podkarpackiego z siedzibą w Krośnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz- Zdrój, Jaśliska, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Rymanów, Miejsce Piastowe i Wojaszówka, zajmując powierzchnię 923,79 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: część Magurskiego Parku Narodowego, osiem rezerwatów przyrody (Modrzyna, Prządki, Cisy w Nowej Wsi, Rezerwat Tysiąclecia Na Górze Cergowej, Igiełki, Przełom Jasiołki, Wadernik i Kamień nad Jaśliskami), dwa obszary chronionego krajobrazu (Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego oraz Czarnorzecki Obszar Chronionego Krajobrazu), szlaki turystyczne, szlak spacerowy i szlaki tematyczne. Do zabytków zaliczane są: kopalnia nafty – Skansen w Bóbrce, dzwonnica z XVII wieku, pałac Mnichów z XVII wieku, zespół klasztoru Bernardynów z II połowy XVIII wieku w mieście Dukla, pustelnię św. Jana z Dukli w Trzcianie, drewniane domy tkaczy z XVIII i XIX wieku w Korczynie, zespół dworski w Komborni, zespół dworski i domy z XIX wieku w Krościenku Wyżnym, dwór z końca XVIII wieku oraz klasztor oo. Michalitów w Miejscu Piastowym, zespół dworsko – pałacowy z XIX wieki, dzwonnica, wieża i plebania z XVIII wieku w Klimówce czy ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu wzniesiony w XIV wieku .

Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, usługach, turystyce i przetwórstwie rolno spożywczym.

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 9 i 28.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola