Belka
Poniedziałek, 25 Marca 2019   imieniny: Maria, Wiesław, Ireneusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

MF: skuteczne działania służb celno-skarbowych w I połowie 2017 roku

Data publikacji: 2017-09-02, Data modyfikacji: 2017-09-02
A A AWydrukDrukuj  
 
MF: skuteczne działania służb celno-skarbowych w I połowie 2017 roku

- MF informuje:

- Wicepremier Mateusz Morawiecki i szef KAS Marian Banaś spotkali się z funkcjonariuszami i pracownikami Krajowej Administracji Skarbowej w województwie lubuskim.

- Wizyta pozwoliła na sprawdzenie aktywności i rezultatów działań Służby Celno-Skarbowej na zachodniej granicy RP.

- Służby KAS w I półroczu 2017 roku udaremniły przemyt 140 tys. litrów paliwa, 100 mln sztuk papierosów i 5400 litrów alkoholu.

- Służby MF sprawdzają dziennie około 1000 ciężarówek na terenie całego kraju.

28 sierpnia wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w towarzystwie szefa KAS Mariana Banasia spotkał się z pracownikami i funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej w województwie lubuskim. Celem wizyty było sprawdzenie rezultatów pracy funkcjonariuszy służby celno-skarbowej. Wybór miejsca wizyty nie był przypadkowy. Rzepin i Świecko w woj. lubuskim to do niedawna jeden z głównych, o ile nie najważniejszy, szlak przewozu do naszego kraju nielegalnego paliwa.

„Sytuacja budżetowa po siedmiu miesiącach 2017 r. jest bardzo dobra. Pierwszy raz w 28-letniej historii transformacji mamy tak wysoką nadwyżkę budżetową. Dobry stan naszej kasy państwowej nie jest dziełem przypadku, ale efektem wielkiej determinacji służb podległych Ministerstwu Finansów w uszczelnianiu systemu podatkowego. Ważna praca wykonywana jest na granicach i drogach naszego kraju. W ramach systemu monitorowania przewozów (SENT) funkcjonariusze służby celno-skarbowej prowadzą około 1000 kontroli ciężarówek dziennie. Działania te pozwalają udaremniać próby przemytu i wyłudzeń podatków. Jeszcze w 2015 roku kontrolowano zaledwie 20 ciężarówek dziennie. Zestawienie tych dwu liczb ilustruje zmianę i skalę zaangażowania służb Ministerstwa Finansów w działania uszczelniające system podatkowy" – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Efekty działania służb celno-skarbowych

W I półroczu 2017 r. funkcjonariusze i pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili na zewnętrznej granicy Polski:

- prawie 1800 przypadków nielegalnego przewozu paliwa, łącznie ok. 140 tys. litrów,

- ponad 52 tys. przypadków prób przemytu papierosów, łącznie prawie 100 mln sztuk,

- ponad 1100 przypadków prób przemytu alkoholu w łącznej ilości prawie 5400 litrów.

Ponadto:

- 47-krotnie udaremniono próbę przemytu dewiz,

- 11-krotnie broni i amunicji,

- wszczęto prawie 29 tys. postępowań karno-skarbowych.

Według szacunków MF skuteczne wdrażanie pakietu paliwowego i energetycznego przyniosło ok. 2,5 mld zł dodatkowych wpływów budżetowych.

„Widzimy, że nasze działania przynoszą efekty. Nieuchronność kontroli oraz wysokość sankcji za naruszenie przepisów skutecznie odstraszają przestępców. To z kolei przekłada się na polepszenie wyników biznesowych firm, które rzetelnie płacą podatki." – podsumował szef KAS Marian Banaś.

Analityka w służbie KAS

Skuteczna praca na granicach i efektywna praca służb celno-skarbowych nie byłaby możliwa bez stałej rozbudowy zdolności analitycznych zarówno w Ministerstwie Finansów, jak i w ośrodkach analitycznych Krajowej Administracji Skarbowej (m.in. w Szczecinie, Katowicach i Zielonej Górze). Wicepremier Mateusz Morawiecki i szef KAS Marian Banaś odwiedzili w Świecku Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych, gdzie ramię w ramię pracują funkcjonariusze polscy i niemieccy.

Wykorzystywane narzędzia pozwalają na analizę umożliwiającą na przykład precyzyjne lokalizowanie potencjalnych karuzeli VAT, czy typowanie pojazdów do kontroli. Wdrożone rozwiązania analityczne pozwalają też coraz skuteczniej walczyć z procederem wystawiania i kupowania tzw. pustych faktur, czyli dokumentów nie mających żadnego odzwierciedlenia w prawdziwym obrocie gospodarczym.

Przykłady ujawnień oraz szczegóły dotyczące rozwijanych działań analitycznych przedstawione są w załączonym materiale.

MF, Źródło artykułu: MF
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krośnieński - powiat w południowo – zachodniej części województwa podkarpackiego z siedzibą w Krośnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz- Zdrój, Jaśliska, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Rymanów, Miejsce Piastowe i Wojaszówka, zajmując powierzchnię 923,79 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: część Magurskiego Parku Narodowego, osiem rezerwatów przyrody (Modrzyna, Prządki, Cisy w Nowej Wsi, Rezerwat Tysiąclecia Na Górze Cergowej, Igiełki, Przełom Jasiołki, Wadernik i Kamień nad Jaśliskami), dwa obszary chronionego krajobrazu (Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego oraz Czarnorzecki Obszar Chronionego Krajobrazu), szlaki turystyczne, szlak spacerowy i szlaki tematyczne. Do zabytków zaliczane są: kopalnia nafty – Skansen w Bóbrce, dzwonnica z XVII wieku, pałac Mnichów z XVII wieku, zespół klasztoru Bernardynów z II połowy XVIII wieku w mieście Dukla, pustelnię św. Jana z Dukli w Trzcianie, drewniane domy tkaczy z XVIII i XIX wieku w Korczynie, zespół dworski w Komborni, zespół dworski i domy z XIX wieku w Krościenku Wyżnym, dwór z końca XVIII wieku oraz klasztor oo. Michalitów w Miejscu Piastowym, zespół dworsko – pałacowy z XIX wieki, dzwonnica, wieża i plebania z XVIII wieku w Klimówce czy ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu wzniesiony w XIV wieku .

Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, usługach, turystyce i przetwórstwie rolno spożywczym.

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 9 i 28.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola