Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2019   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Międzynarodowy Strajk Kobiet w Dzień Kobiet

Data publikacji: 2017-03-10, Data modyfikacji: 2017-03-10
A A AWydrukDrukuj  
 
Międzynarodowy Strajk Kobiet w Dzień Kobiet

   Miniona środa obfitowała w wielkie wydarzenia. W Dzień Kobiet, 8 marca 2017 roku, odbywały się - w różnych częściach świata - Międzynarodowe Strajki Kobiet

Wszystkie obecne nań kobiety, a także wspierający je w tym mężczyźni, uczestniczyły i uczestniczyli w protestach, które - jak mówią osoby zainteresowane - niosą nadzieję na lepszą przyszłość. 

   Międzynarodowy Strajk Kobiet miał miejsce również na krośnieńskim rynku, rozpoczął się równo o godzinie siedemnastej. 

Kobiety żądały (i żądają): 

  1. Pełni praw reprodukcyjnych, a w tym: dofinansowania in vitro, badań prenatalnych najnowszej generacji, dostępu do bezpiecznego przerywania ciąży, utrzymania standardów opieki okołoporodowej, dostępu do nowoczesnej i bezpłatnej antykoncepcji i zabiegów sterylizacji. 
  2. Państwa wolnego od zabobonów, między innymi: rzetelnej edukacji seksualnej, edukacji szkolnej zgodnej z wiedzą naukową, opieki medycznej (nie watykańskiej), likwidacji "klauzuli sumienia", religii w parafiach i na koszt Kościoła, niezależnej komisji do spraw pedofilii w Kościele, wymierzenia bezwzględnych kar sprawcom i osobom winnym ukrywania przestępstwa pedofilii w Kościele. 
  3. Poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet: zabezpieczenia emerytalnego nieodpłatnej pracy kobiet, realnego zabezpieczenia społecznego rodzin osób niepełnosprawnych, równości płac bez względu na płeć, skutecznego ściągania alimentów przez państwo i karania dłużników alimentacyjnych.
  4. Wdrożenia oraz stosowania Konwencji Antyprzemocowej: przesunięcie finansowania budżetowego z Kościoła na organizacje zajmujące się walką z przemocą wobec kobiet i przemocą domową, ścigania gwałcicieli i wcielenia w życie procedur zapobiegających wtórnej wiktymizacji, bezwzględnego ścigania i karania sprawców przemocy domowej, ochrony ofiar i izolacji sprawców, współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi przy wprowadzaniu Konwencji Antyprzemocowej, ścigania mowy nienawiści jako źródła przemocy. 

   Na proteście w Krośnie zjawiło się około 150 osób. Wśród nich były matki i rodziny z dziećmi. Ze swoim właścicielem przyszedł również futrzasty pies. Zjawiły się zarówno osoby młode, jak i te starsze, więc była to prawdziwa mieszanka społeczna. Tak odmienni ludzie zjednoczyli się ze sobą jednego popołudnia. 

  W trakcie trwania strajku, usłyszeć można pełne zachęty przemowy, a także wykrzykiwanie haseł dotyczących solidarności, wolności oraz braku zgody na to, co według protestujących robi nie tylko rząd, ale i "przeciętny" człowiek, nie szanując prawa wyboru drugiej osoby. Czerwone kartki wędrowały w górę. 

   Pod koniec wydarzenia pełnego zapału i inspiracji strajkujących, jeden z przechodniów zaczął się awanturować, by potem szarpnąć kobietę stojącą w tłumie. Zawołano policjantów, którzy znajdowali się nieopodal, ale ci niechętnie zareagowali dopiero po kilku minutach, razem z funkcjonariuszami straży miejskiej. Przez kilka ostatnich minut protestu - pilnowali zbyt agresywnego delikwenta, który odmówił występu z megafonem przed zebranymi. 

 

    

Agata Rogozińska
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krośnieński - powiat w południowo – zachodniej części województwa podkarpackiego z siedzibą w Krośnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz- Zdrój, Jaśliska, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Rymanów, Miejsce Piastowe i Wojaszówka, zajmując powierzchnię 923,79 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: część Magurskiego Parku Narodowego, osiem rezerwatów przyrody (Modrzyna, Prządki, Cisy w Nowej Wsi, Rezerwat Tysiąclecia Na Górze Cergowej, Igiełki, Przełom Jasiołki, Wadernik i Kamień nad Jaśliskami), dwa obszary chronionego krajobrazu (Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego oraz Czarnorzecki Obszar Chronionego Krajobrazu), szlaki turystyczne, szlak spacerowy i szlaki tematyczne. Do zabytków zaliczane są: kopalnia nafty – Skansen w Bóbrce, dzwonnica z XVII wieku, pałac Mnichów z XVII wieku, zespół klasztoru Bernardynów z II połowy XVIII wieku w mieście Dukla, pustelnię św. Jana z Dukli w Trzcianie, drewniane domy tkaczy z XVIII i XIX wieku w Korczynie, zespół dworski w Komborni, zespół dworski i domy z XIX wieku w Krościenku Wyżnym, dwór z końca XVIII wieku oraz klasztor oo. Michalitów w Miejscu Piastowym, zespół dworsko – pałacowy z XIX wieki, dzwonnica, wieża i plebania z XVIII wieku w Klimówce czy ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu wzniesiony w XIV wieku .

Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, usługach, turystyce i przetwórstwie rolno spożywczym.

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 9 i 28.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola