Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

„Smaczki literackie” w Krośnieńskiej Bibliotece

Data publikacji: 2014-01-27, Data modyfikacji: 2014-01-27
A A AWydrukDrukuj  
 

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej 22 stycznia 2014 r. odbyła się prezentacja V almanachu literackiego „Smaczki literackie”, wydanego w 2013 r. przez Stowarzyszenie Literackie Nauczycieli w Krośnie.        

W zbiorze zaprezentowana została twórczość członków Stowarzyszenia. Znalazły się w nim utwory Danuty Drzewickiej, Krzysztofa Grabonia, Józefa Janowskiego, Krystyny Kulman, Juraty Bogny Serafińskiej, Zofii Tomkiewicz oraz wiersze, zmarłej w 2013 r., krośnieńskiej poetki, Teresy Krukowskiej-Frączek. Zamieszczone też zostały szarady, palindromy, anagramy i homonimy autorstwa Macieja Penara.

       

W tomie wydrukowany został „Akt Podniosły” - tekst opracowany przez Ewę Zajdel, informujący o budowie nowej sali gimnastycznej przy dawnej Szkole Podstawowej nr 9 w Krośnie. Akt ten zamknięto w specjalnej tubie („kapsule czasu”) i wmurowano (w grudniu 1995 r.) jako kamień węgielny pod budowę sali.

 

W almanachu znalazła się także ballada „W klasztorze”, pochodząca ze zbioru pieśni, do których dotarła Julia Agata Witkowicz z domu Gajda – teściowa Zdzisława Zatwarnickiego, członka Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli. Pieśni, w formie pożółkłych zeszytów, zakupiła - jeszcze przed II wojną światową - na targu we Frysztaku siostra Julii Witkowicz - Stefania Stec. Teksty, starannie przechowywane w rodzinnym archiwum, przepisywane przez dzieci Julii Witkowicz i Stefanii Stec, przetrwały do dzisiaj. Dotarł do nich też Zdzisław Zatwarnicki, który zdecydował się opublikować w almanachu jedną z pieśni. Zamieszczony w „Smaczkach literackich” utwór w oryginale, tzn. w zbiorze zakupionym na targu, nie miał tytułu, więc nadano go na podstawie treści. Poza tym w almanachu zachowano pierwotną pisownię pieśni, ujednolicono jedynie interpunkcję.

       

Słowo wstępne do tomu „Smaczki literackie” napisał Artur Kurek, nieżyjący już (zmarł w ubiegłym roku) współwłaściciel krośnieńskiego wydawnictwa „Armagraf”. W wstępie przeczytać możemy m.in.:

 

Kolejny almanach krośnieńskich literatów jest zupełnie inny od poprzednich. Autorzy już dobrze znani, lecz treści i formy literackie nowe, zaskakujące. Tematem zbioru jest charakterystyczny, pikantny szczegół, niuans, osobliwość - czyli smaczek. Dlatego też takie nazwanie tomu jest jak najbardziej uzasadnione.

Warto więc otworzyć tę książkę i zapoznać się z tym, co zaproponowali autorzy.

 

Podczas spotkania w Krośnieńskiej Bibliotece, autorzy zaprezentowali swoją twórczość, czytali wiersze, limeryki oraz fragmenty prozy. Utwory nieobecnych poetów: Krzysztofa Grabonia, Macieja Penara, Juraty Bogny Serafińskiej i Zofii Tomkiewicz, czytały: Krystyna Kulman i Danuta Drzewicka. Ewa Zajdel przyniosła kopię aktu erekcyjnego opisującego budowę sali gimnastycznej przy krośnieńskiej szkole podstawowej. Pokazała też archiwalne fotografie z uroczystości wbudowania kamienia węgielnego pod budowę sali. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć fragment amatorskiego filmu zrealizowanego przez Zdzisława Zatwarnickiego. Dokument zatytułowany „Wyjęte z zapomnienia” poświęcony został teściowej Z. Zatwarnickiego - Julii Agacie Witkowicz. Zawiera też historię powstania m.in. ballady „W klasztorze”, zamieszczonej w almanachu.

           

Zbiór „Smaczki literackie” jest swoistą mieszanką literacką, pokazującą możliwości literackie autorów (…) - mówiła podczas spotkania Krystyna Kulman, krośnieńska poetka, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie.

 

Stowarzyszenie Literackie Nauczycieli działa w Krośnie od ponad 15 lat, zarejestrowane zostało w 1998 r. Do tej pory wydało sześć zbiorów prezentujących twórczość gimnazjalistów: „Almanach młodych jeszcze gimnazjalistów” (2000), „Białe latarnie nadziei” (2002), „Dziecko lasu” (2003), „W kolorach tęczy” (2004), „Spod serca” (2006), „Podglądać istnienie” (2008) oraz pięć almanachów literackich, w których swoje utwory zamieścili członkowie Stowarzyszenia: „Almanach literacki” (1999), „Almanach literacki II” (2001), „Teraźniejszość w słowie” (2011), „Pulsary i meteory” (2012) i ostatni - „Smaczki literackie” (2013). Stowarzyszenie opublikowało też kilkanaście innych tomów, były to m.in. zbiory wierszy Emilii Polak, Danuty Drzewickiej, Krystyny Kulman, Pawła Kubiaka, Józefa Janowskiego i Krzysztofa Grabonia.

 

UM Krosno, Źródło artykułu: www.krosno, Autor zdjęć: UM Krosno
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krośnieński - powiat w południowo – zachodniej części województwa podkarpackiego z siedzibą w Krośnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz- Zdrój, Jaśliska, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Rymanów, Miejsce Piastowe i Wojaszówka, zajmując powierzchnię 923,79 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: część Magurskiego Parku Narodowego, osiem rezerwatów przyrody (Modrzyna, Prządki, Cisy w Nowej Wsi, Rezerwat Tysiąclecia Na Górze Cergowej, Igiełki, Przełom Jasiołki, Wadernik i Kamień nad Jaśliskami), dwa obszary chronionego krajobrazu (Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego oraz Czarnorzecki Obszar Chronionego Krajobrazu), szlaki turystyczne, szlak spacerowy i szlaki tematyczne. Do zabytków zaliczane są: kopalnia nafty – Skansen w Bóbrce, dzwonnica z XVII wieku, pałac Mnichów z XVII wieku, zespół klasztoru Bernardynów z II połowy XVIII wieku w mieście Dukla, pustelnię św. Jana z Dukli w Trzcianie, drewniane domy tkaczy z XVIII i XIX wieku w Korczynie, zespół dworski w Komborni, zespół dworski i domy z XIX wieku w Krościenku Wyżnym, dwór z końca XVIII wieku oraz klasztor oo. Michalitów w Miejscu Piastowym, zespół dworsko – pałacowy z XIX wieki, dzwonnica, wieża i plebania z XVIII wieku w Klimówce czy ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu wzniesiony w XIV wieku .

Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, usługach, turystyce i przetwórstwie rolno spożywczym.

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 9 i 28.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola