Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

25km/h to mało? Do 3/4 kolizji dochodzi przy mniejszej prędkości

Data publikacji: 2017-10-05, Data modyfikacji: 2017-10-05
A A AWydrukDrukuj  
 
25km/h to mało? Do 3/4 kolizji dochodzi przy mniejszej prędkości

Wypowiedź: Tomasz Tonder, rzecznik prasowy Volkswagen Group Polska.

Pisk opon, hamowanie i... stłuczka gotowa. Do 75 procent wszystkich kolizji dochodzi przy prędkości mniejszej niż 25 km na godzinę. Niestety często takie zdarzenia mają miejsce z winy człowieka. Jak wynika z analiz Euro NCAP 38 proc. kolizji w mieście można uniknąć montując w samochodach system z funkcją awaryjnego hamowania w mieście.

- Systemy, które asystują kierowcy w zdecydowany sposób przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa np. Front Assist, cały czas monitoruje przestrzeń przed samochodem. Jeżeli kierowca spojrzy na dziecko czy zagapi się na moment, a jadący z przodu pojazd zahamuje, system automatycznie zainicjuje hamowanie unikając kolizji. Front Assist zdecydowanie wpływa na poprawę bezpieczeństwa, Volkswagen seryjnie montuje go w nawet małych, miejskich autach, jak Polo. Najbardziej zaawansowanym z systemów, które wpływają na bezpieczeństwo jest Emergency Assist. Jego zadanie polega na tym, żeby cały czas monitorować pracę kierowcy - mówi newsrm TV Tomasz Tonder, rzecznik prasowy Volkswagen Group Polska.

Emergency Assist to system, który wkracza do działania, gdy kierowca z powodów zdrowotnych straci kontrolę nad pojazdem. System ten nie tylko zatrzyma auto, ale o ile pozwoli na to sytuacja na drodze też skieruje je na skrajny prawy pas jezdni. W systemie współdziałają̨ ze sobą m.in. aktywny tempomat, asystent zmiany pasa ruchu, asystent utrzymywania samochodu na pasie ruchu oraz system wspomagający parkowanie.

- Jeżeli auto wykryje, że kierowca zasłabł, czy też zasnął natychmiast przejmie kontrole nad prowadzeniem samochodu. Samochód nie zjedzie na przeciwległy pas, nie wpadnie do rowu. System będzie utrzymywał odstęp od poprzedzających samochodów i w bezpieczny sposób się zatrzyma - dodaje Tomasz Tonder.

Samochód nie tylko sam będzie jechał ale także spróbuje wywołać kierowcę np. obudzić go gdy zasnął. Środku kabiny rozlegną się sygnały akustyczne. Na desce rozdzielczej wyświetli się komunikat, który poprosi kierowcę, żeby ten przejął kontrolę nad autem. Jeżeli to się nie wydarzy, samochód rozpocznie awaryjną procedurę. - Zacisną się pasy bezpieczeństwa, włączą się światła awaryjne i auto w bezpieczny sposób zatrzyma się przy prawej krawędzi jezdni. W najnowszej generacji tego systemu samochód także samoczynnie zmieni pas na skrajny prawy jeżeli znajduje się na autostradzie czy na drodze szybkiego ruchu. System ten nie jest dostępny tylko w najbardziej zaawansowanych autach jak Arteon ale on jest również dostępny w Passacie, w Touranie, także w bardzo popularnym Golfie.

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych każdego roku w wypadkach drogowych na światowych drogach ginie 1 250 000 osób.

, Źródło artykułu: Newsrm.tv
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krośnieński - powiat w południowo – zachodniej części województwa podkarpackiego z siedzibą w Krośnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz- Zdrój, Jaśliska, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Rymanów, Miejsce Piastowe i Wojaszówka, zajmując powierzchnię 923,79 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: część Magurskiego Parku Narodowego, osiem rezerwatów przyrody (Modrzyna, Prządki, Cisy w Nowej Wsi, Rezerwat Tysiąclecia Na Górze Cergowej, Igiełki, Przełom Jasiołki, Wadernik i Kamień nad Jaśliskami), dwa obszary chronionego krajobrazu (Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego oraz Czarnorzecki Obszar Chronionego Krajobrazu), szlaki turystyczne, szlak spacerowy i szlaki tematyczne. Do zabytków zaliczane są: kopalnia nafty – Skansen w Bóbrce, dzwonnica z XVII wieku, pałac Mnichów z XVII wieku, zespół klasztoru Bernardynów z II połowy XVIII wieku w mieście Dukla, pustelnię św. Jana z Dukli w Trzcianie, drewniane domy tkaczy z XVIII i XIX wieku w Korczynie, zespół dworski w Komborni, zespół dworski i domy z XIX wieku w Krościenku Wyżnym, dwór z końca XVIII wieku oraz klasztor oo. Michalitów w Miejscu Piastowym, zespół dworsko – pałacowy z XIX wieki, dzwonnica, wieża i plebania z XVIII wieku w Klimówce czy ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu wzniesiony w XIV wieku .

Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, usługach, turystyce i przetwórstwie rolno spożywczym.

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 9 i 28.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola