Belka
Piątek, 3 Lutego 2023   imieniny: Błażej, Hipolit, Oskar
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

„Bez polszczyzny ani rusz…” spotkanie z Agnieszką Frączek w Krośnieńskiej Bibliotece

Data publikacji: 2013-04-26, Data modyfikacji: 2013-04-26
A A AWydrukDrukuj  
 

Co znaczy „mieć muchy w nosie”, „wstać z łóżka lewą nogą”, „być w nie sosie”, „rozmowa się nie klei” – tego między innymi mogły dowiedzieć się dzieci na spotkaniu z Agnieszką Frączek – autorką wielu książek dla dzieci, które popularyzują wiedzę o języku polskim i wspomagają naukę poprawnej polszczyzny.

W spotkaniu w Oddziale dla Dzieci Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w dniu 23 kwietnia br. uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 i 14 w Krośnie.  Pisarka rozpoczęła od sprawdzenia  wiedzy dzieci o frazeologizmach – wykorzystując do tego swoje wiersze.

Agnieszka Frączek jest doktorem językoznawstwa, germanistką i leksykografem, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, ma na swoim koncie wiele prac naukowych, ale w wolnych chwilach pisze dla dzieci – bo jak mówi sprawia jej to wielką przyjemność - to jedyny rodzaj twórczości, który odmładza myśli i każe spojrzeć na świat przez kolorowe okulary – mówi w wywiadach. Pierwszą książkę dla dzieci pt. „Co ja plotę” wydała w 2003 roku, a dzisiaj ma ich na swoim koncie ponad sto. „Słoń na hulajnodze”, „Chichopotama”, ”Bamboszkowe opowieści”, „Szalony szczypiorek i inne wierszyki szczypiące w jęzorek”, „Banialuki do zabawy i nauki”, „Rymowane dranie czyli wiersze trudne niesłychanie”, „Jedna literka a zmiana wielka” - to tylko wybrane tytuły książek, które bawią i uczą. Pisarka zaprezentowała dzieciom wybrane wiersze, zaznaczając, że dbałość o poprawną wymowę jest bardzo ważna – znajomość, dbałość o mowę to wyznacznik naszej oceny przez innych (…) to jak mówimy o nas świadczy, to wszystko składa się na kulturę człowieka” – mówiła do młodych czytelników.

 Pytana przez dzieci co ja skłoniło, że zaczęła pisać dla dzieci – mówiła, że to przede wszystkim pasja do języka, a momentem który zadecydował, że napisała pierwsze utwory były narodziny jej córki. Pisarka jest miłośniczką psów i kotów – ma ich w domu kilka, i wielokrotnie zwierzęta te stają się bohaterami jej utworów.

  Skąd bierze pomysły? – pytały dale dzieci. Niektóre pomysły biorą się z języka, a niektóre z życia – odpowiadała – pomysły są wszędzie tylko trzeba je zobaczyć.

  Pisarka zaprezentował również fragmenty swojej najnowszej książki – Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą – którą wydała z okazji obchodów Roku Tuwima.

 Pisarka za twórczość dla dzieci była wielokrotnie nagradzana - jest m.in. laureatką Nagrody Edukacja XXI (2008), wyróżnienia IBBY Dziecięcy Bestseller Roku (Kanapka i innych wierszy kapka), Nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

  Na zakończenia A. Frączek wręczyła nagrody laureatom konkursu plastycznego na wykonanie ilustracji do jej wiersza.

 O popularności utworów Agnieszki Fraczek może świadczyć fakt, że po spotkaniu ustawiła się długa kolejka dzieci z książkami autorki, żeby otrzymać autograf.          

  Organizatorem spotkania był krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńska Biblioteka Publiczna przy wsparciu finansowym Gminy Krosno w ramach projektu „Makro i mikro podróże po literaturze”.

    Monika Machowicz

 

UM Krosno, Źródło artykułu: www.krosno, Autor zdjęć: UM Krosno
 
Komentarze
K-ek   2013-04-27 20:02:02
Było super
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krośnieński - powiat w południowo – zachodniej części województwa podkarpackiego z siedzibą w Krośnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz- Zdrój, Jaśliska, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Rymanów, Miejsce Piastowe i Wojaszówka, zajmując powierzchnię 923,79 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: część Magurskiego Parku Narodowego, osiem rezerwatów przyrody (Modrzyna, Prządki, Cisy w Nowej Wsi, Rezerwat Tysiąclecia Na Górze Cergowej, Igiełki, Przełom Jasiołki, Wadernik i Kamień nad Jaśliskami), dwa obszary chronionego krajobrazu (Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego oraz Czarnorzecki Obszar Chronionego Krajobrazu), szlaki turystyczne, szlak spacerowy i szlaki tematyczne. Do zabytków zaliczane są: kopalnia nafty – Skansen w Bóbrce, dzwonnica z XVII wieku, pałac Mnichów z XVII wieku, zespół klasztoru Bernardynów z II połowy XVIII wieku w mieście Dukla, pustelnię św. Jana z Dukli w Trzcianie, drewniane domy tkaczy z XVIII i XIX wieku w Korczynie, zespół dworski w Komborni, zespół dworski i domy z XIX wieku w Krościenku Wyżnym, dwór z końca XVIII wieku oraz klasztor oo. Michalitów w Miejscu Piastowym, zespół dworsko – pałacowy z XIX wieki, dzwonnica, wieża i plebania z XVIII wieku w Klimówce czy ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu wzniesiony w XIV wieku .

Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, usługach, turystyce i przetwórstwie rolno spożywczym.

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 9 i 28.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola