Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ferie nie muszą być nudne… Krośnieńska Biblioteka Publiczna dzieciom

Data publikacji: 2014-02-03, Data modyfikacji: 2014-02-03
A A AWydrukDrukuj  
 

Dzieci, które w tym roku nie wyjechały na ferie zimowe, mogły ciekawie spędzić wolny czas, korzystając z szerokiej oferty miejskich instytucji kultury. Jak co roku specjalne propozycje dla młodych mieszkańców miasta przygotowała Krośnieńska Biblioteka Publiczna. Codziennie przez dwa tygodnie w Oddziale dla Dzieci i siedmiu filiach na terenie miasta odbywały się zajęcia z wykorzystaniem ciekawych książek, którym towarzyszyły gry, zabawy, konkursy, zajęcia plastyczne. We wszystkich spotkaniach uczestniczyło w sumie 890 dzieci.      

„Kosmiczne ferie” – to nazwa codziennych zajęć w których brali udział czytelnicy Oddziału dla Dzieci. Ferie rozpoczęły się od spotkania z przybyszem z Planety Smoków - smokiem Novusiem z Księgarni „Nova”. Historię smoka dzieci poznały z wiersza Wiesława Drabika. Na kolejnych spotkaniach zdobywały informacje o Wszechświecie, poznając przy tym książki z kosmosem w tle. Do czytanych tekstów powstało  szereg prac plastycznych jak plansze Drogi Mlecznej i Układu Słonecznego, odznaka dla astronauty, pejzaże z planety Melmak i portret Alfa oraz stroje kosmitów na Międzygalaktyczny Bal Przebierańców. Dzieci miały również okazję zaprezentować swoje umiejętności taneczne i wokalne.

   
Początek ferii ze Smokiem Novusiem    

W Filii nr 1 tegoroczne ferie odbywały się z udziałem „Najnowszych przygód Mikołajka” R. Goscinny’ego. Głośnym czytaniem fragmentów o przygodach Mikołajka rozpoczynały się wszystkie spotkania, a następnie dzieci tworzyły papierowe zwierzęta, maski, kartki okolicznościowe. Odbył się również konkurs recytatorki „Zima wierszem malowana”. 

     
Karnawałowe maski powstały w Filii nr 1      

W Filii nr 2 i 3 dzieci poznały m.in. książkę E. Lindo „Jestem super – Mateuszek” oraz „Przykry początek” z „Serii Niefortunnych Zdarzeń” autorstwa D. Handlera. W trakcie zajęć plastycznych  wykonywały ilustracje do przeczytanego tekstu, drzewo genealogiczne, pirackie kapelusze, śnieżynki, maski karnawałowe.

   
Kosmiczne stroje w Oddziale dla Dzieci    

„Feryjne czytanie lepsze niż leniuchowanie” – pod takim hasłem atrakcje dla dzieci przygotowała Filia nr 4. Każdego dnia dzieci losowały z „książkomatu” tytuł jednej książki, która stanowiła pretekst do dalszej zabawy. Dzieci dowiedziały się m.in. że warto znać i stosować dobre maniery, jak wybrnąć z trudnych sytuacji, jak prawidłowo napisać list, pochwalić się na podwórku dowcipną wyliczanką, a „usprawnianiu” umysłu służyły „Ćwiczeniach z myślenia”. W trakcie spotkań dzieci przygotowały także inscenizację na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” i odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych wykonanych podczas zajęć.

     
Twórcze zajęcia plastyczne w Filii nr 4      

Filia nr 6 zorganizowała zajęcia pod nazwą „Zimowe szaleństwa Toma i Jerrego”.  Uczestnicy zajęć bawili się podczas projekcji filmów, w których bohaterowie kreskówek przeżywali zabawne historie w zimowej scenerii.  Dzieci „lepiły” bałwanki,  wykonały postacie Toma i Jerrego z plasteliny, a także śnieżynki. Na zakończenie ferii zrobiły makietę Zimowego Królestwa. Nie zabrakło również zabaw ruchowych.

 

 


Zwierzaki pluszaki wykonane w Filii nr 3

 

 

„Pirackie przygody” spotkały uczestników spotkań feryjnych w Filii nr 7. Kapitan Jack Sparrow na swoim statku „Czarna Perła” zabrał dzieci  na niezwykłą wyprawę. Dzieci malowały pirackie statki, robiły wzory pirackich tatuaży i malowały flagi korsarskie, które zawisły na statkach.Ciekawe i wesołe zajęcia zakończył „Bal na pirackim statku”.

   
Spektakl Tajemnica zaginionych literek    

Na zakończenie ferii - w Czytelni Głównej Biblioteki - wszystkie dzieci mogły obejrzały spektakl edukacyjny „Tajemnica zaginionych literek” Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Była to barwna opowieść o tym, jak ważne w naszym życiu jest czytanie. Pewnego dnia okazuje się, że z książek w bibliotece zniknęły wszystkie litery. Powstaje spore zamieszanie, bo ktoś pomieszał wszystkie bajki. Na scenie spotykają się postacie z różnych bajek, m.in. dziewczynka z zapałkami, królik z Alicji w Krainie Czarów, Jaś, brat Małgosi. Bohaterowie, postanawiają wezwać na ratunek Bartłomieja Lupę, detektywa. Mali widzowie wspólnie z detektywem nakłaniają litery do powrotu na opuszczone strony książek.

 

 


Spektakl Tajemnica zaginionych literek

 

 

Baśniowe postacie i atrakcyjna fabuła, a przede wszystkim możliwość włączenia się widzów do przebiegu spektaklu sprawiły, że dzieci nie tylko dobrze się bawiły, ale również mogły usłyszeć jak istotne dla rozwoju dziecka jest czytanie książek.

      Monika Machowicz  

 

 

UM Krosno, Źródło artykułu: www.krosno, Autor zdjęć: UM Krosno
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krośnieński - powiat w południowo – zachodniej części województwa podkarpackiego z siedzibą w Krośnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz- Zdrój, Jaśliska, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Rymanów, Miejsce Piastowe i Wojaszówka, zajmując powierzchnię 923,79 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: część Magurskiego Parku Narodowego, osiem rezerwatów przyrody (Modrzyna, Prządki, Cisy w Nowej Wsi, Rezerwat Tysiąclecia Na Górze Cergowej, Igiełki, Przełom Jasiołki, Wadernik i Kamień nad Jaśliskami), dwa obszary chronionego krajobrazu (Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego oraz Czarnorzecki Obszar Chronionego Krajobrazu), szlaki turystyczne, szlak spacerowy i szlaki tematyczne. Do zabytków zaliczane są: kopalnia nafty – Skansen w Bóbrce, dzwonnica z XVII wieku, pałac Mnichów z XVII wieku, zespół klasztoru Bernardynów z II połowy XVIII wieku w mieście Dukla, pustelnię św. Jana z Dukli w Trzcianie, drewniane domy tkaczy z XVIII i XIX wieku w Korczynie, zespół dworski w Komborni, zespół dworski i domy z XIX wieku w Krościenku Wyżnym, dwór z końca XVIII wieku oraz klasztor oo. Michalitów w Miejscu Piastowym, zespół dworsko – pałacowy z XIX wieki, dzwonnica, wieża i plebania z XVIII wieku w Klimówce czy ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu wzniesiony w XIV wieku .

Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, usługach, turystyce i przetwórstwie rolno spożywczym.

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 9 i 28.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola