Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

IV Zawody o Puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego

Data publikacji: 2014-02-05, Data modyfikacji: 2014-02-05
A A AWydrukDrukuj  
 

Zakończyły się IV Zawody o Puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Zawody te, jak co roku objęte były patronatem honorowym Jana Juszczaka, Starosty Powiatu Krośnieńskiego oraz Piotra Przytockiego, Prezydenta Miasta Krosna.      

Jak i w poprzednich edycjach głównym trofeum był Puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego z Krosna oraz fantom do nauki resuscytacji dla najlepszej szkoły. Jak i w poprzednich latach najlepsi uczniowie otrzymali apteczki ratownicze – pierwsze miejsce nagrodzono plecakami ratowniczymi ufundowanymi przez WORD Krosno, zaś zdobywcy miejsca drugiego i trzeciego otrzymali apteczki osobiste ufundowane przez Prezydenta Miasta Krosna.

Wszyscy uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe, zaś zdobywcy miejsc od 4 do 8 koszulki. Nagrody te zostały ufundowane przez Starostę powiatu krośnieńskiego.

 

Nie udałoby się przygotować zawodów bez osób życzliwych, którym serdecznie dziękujemy za wszelką okazaną pomoc.

 

Młodzież uczestnicząca w zawodach rokrocznie pokazuje wysoki poziom przygotowania. Dlatego przygotowując zawody musimy przygotowywać za każdym razem inne, ale wymagające sceny pozorowane. Jeden element jest stały – zawsze sprawdzamy umiejętność wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej. W tym roku podjęliśmy decyzję o wzbogaceniu tego elementu o użycie Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego ( AED). Jego użycie jest banalne, jak pokazują wypadki z Krosna, może być z powodzeniem użyty także przez osoby bez doświadczenia. Dodatkowo znajduje się w coraz większej liczbie instytucji publicznych w Krośnie, więc staje się powoli tak powszechnym, jak wskazują to wytyczne ERC 2010, o które oparto zmagania konkursowe.

 

Drugą sceną, z jaką przyszło zmagać się uczniom był wypadek komunikacyjny. Niegroźna w skutkach kolizja, w której kierująca delikatnie uderza pieszą. Problemem staje się fakt, że poszkodowana jest w 8 miesiącu ciąży i powoli traci świadomość. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia od uczniów wymagano tu przede wszystkim umiejętnego ułożenia poszkodowanej na lewym boku. Powinni także wykorzystać obecnego na miejscu ochroniarza z pobliskiego sklepu, który powinien zatrzymać kierującą pojazdem – znajdującą się pod wyraźnym wpływem alkoholu. W ten sposób chcieliśmy młodzieży uzmysłowić jakim problemem są pijani za kierownicą. Temat ten był również tematem wykładu, jaki wygłosił młodzieży Jerzy Niepokój, przedstawiciel WORD Krosno. Po jego zakończeniu młodzież mogła zapoznać się z alkogoglami, które symulowały jak postrzega świat osoba pijana.

 

Trzecią scenką była scena z poparzonym hutnikiem. Poparzeniu uległa jego twarz – chcieliśmy, by młodzież zabezpieczyła miejsce wypadku – to zakład pracy więc i sporo niebezpiecznych maszyn. Poza tym należało poszkodowanego ułożyć w wygodnej pozycji i założyć na poparzone miejsca chłodzący opatrunek osłaniający z gazy jałowej. Reszta zespołu powinna zabezpieczyć drugiego poszkodowanego – w momencie wypadku obecny na miejscu majster doznaje zawału serca i wymaga pomocy. Umiejętnie wypytany o choroby na które się leczy przyznawał, że zażyć powinien leki, które ma przy sobie. Ratownikowi pierwszej pomocy nie wolno podawać leków, ale jeśli poszkodowany ma je przy sobie i je zażywa, można mu w tym pomóc. Po zakończeniu zmagań wszyscy uczestnicy konkursu uczestniczyli we wspaniałym pokazie ratownictwa medycznego, jaki przygotowali studenci PWSZ Sanok. Dzięki nim młodzież mogła zobaczyć, co z poszkodowanym w stanie zatrzymania krążenia robi zespół ratownictwa medycznego. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem młodzieży i było wyjątkowym ukoronowaniem zmagań konkursowych.

   
      Wyniki zawodów: 1 miejsce – Gimnazjum w Klimkówce – 71 pkt 2 miejsce – Gimnazjum w Świerzowej Polskiej – 69 pkt 3 miejsce – Gimnazjum w Lubatówce – 64 pkt   Gimnazjum nr 2 w Krośnie – 63 pkt Gimnazjum w Zręcinie – 60 pkt Gimnazjum nr 5 w Krośnie – 59 pkt Gimnazjum nr 4 w Krośnie – 58 pkt Gimnazjum w Odrzykoniu – 57 pkt Gimnazjum w Jaszczwi – 47 pkt Gimnazjum nr 1 w Krośnie – 47 pkt Gimnazjum w Moderówce – 47 pkt Gimnazjum w Jedliczu - 47 pkt Gimnazjum w Iwoniczu Zdroju – 37 pkt Gimnazjum w Potoku – 19 pkt  

W części teoretycznej najlepiej wypadli:
 I miejsce - Kamila Mac 24 pkt – Gimnazjum Świerzowa Polska
II miejsce - Klaudia Biedka 23 pkt – Gimnazjum Świerzowa Polska
III miejsce – Aleksandra Janocha 22 pkt – Gimnazjum Świerzowa Polska

           

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i nauczycielom wysokiego poziomu młodzieży uczestniczącej w zawodach. Już teraz zapraszamy wszystkich na kolejne, V zawody które przeprowadzimy w pierwszy wtorek po feriach zimowych w 2015 roku.

   

Wyrazy podziękowania za pomoc i współpracę w organizacji zawodów dla:

Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki za objęcie patronatu nad imprezą,
Starosta Powiatu Krośnieńskiego Jan Juszczak za objęcie patronatu nad imprezą,
Andrzej Guzik, Wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego za pomoc i życzliwość przy organizacji imprezy,
Julita Jaśkiewicz, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UM,
Dyrektor SPPR Krosno Andrzej Jurczak,
Dyrektor Centrum Dziedzictwa Szkła Stefan Dziadosz – dzięki niemu mieliśmy gdzie przeprowadzić zawody. CDS okazało się wspaniałą scenerią dla tegorocznych zmagań,
Dorota Krygowska – Kierownik Wydziału BRD w WORD Krosno,
Ryszard Siepietowski – Dyrektor WORD Krosno,
Doc. Dr nauk med. Elżbieta Cipora – Rektor PWSZ Sanok,
Premed Jasło - Piotr Szurek, właściciel firmy, ratownik medyczny,
Karol Krzemiński – ratownik medyczny,
Rafał Jakubowicz – ratownik medyczny,
Kamil Janowski – ratownik medyczny,
Mgr Hubert Marek, mgr Wojciech Rogoz z PWSZ Sanok oraz Koła Naukowego Ratowników Medycznych PWSZ Sanok – za przygotowanie pokazu ratownictwa medycznego.

   


UM Krosno, Źródło artykułu: www.krosno, Autor zdjęć: UM Krosno
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krośnieński - powiat w południowo – zachodniej części województwa podkarpackiego z siedzibą w Krośnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz- Zdrój, Jaśliska, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Rymanów, Miejsce Piastowe i Wojaszówka, zajmując powierzchnię 923,79 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: część Magurskiego Parku Narodowego, osiem rezerwatów przyrody (Modrzyna, Prządki, Cisy w Nowej Wsi, Rezerwat Tysiąclecia Na Górze Cergowej, Igiełki, Przełom Jasiołki, Wadernik i Kamień nad Jaśliskami), dwa obszary chronionego krajobrazu (Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego oraz Czarnorzecki Obszar Chronionego Krajobrazu), szlaki turystyczne, szlak spacerowy i szlaki tematyczne. Do zabytków zaliczane są: kopalnia nafty – Skansen w Bóbrce, dzwonnica z XVII wieku, pałac Mnichów z XVII wieku, zespół klasztoru Bernardynów z II połowy XVIII wieku w mieście Dukla, pustelnię św. Jana z Dukli w Trzcianie, drewniane domy tkaczy z XVIII i XIX wieku w Korczynie, zespół dworski w Komborni, zespół dworski i domy z XIX wieku w Krościenku Wyżnym, dwór z końca XVIII wieku oraz klasztor oo. Michalitów w Miejscu Piastowym, zespół dworsko – pałacowy z XIX wieki, dzwonnica, wieża i plebania z XVIII wieku w Klimówce czy ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu wzniesiony w XIV wieku .

Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, usługach, turystyce i przetwórstwie rolno spożywczym.

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 9 i 28.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola