Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Partnerstwo dla rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno

Data publikacji: 2014-01-21, Data modyfikacji: 2014-01-21
A A AWydrukDrukuj  
 

Gminy tworzące Miejski Obszar Funkcjonalny Krosno przygotowały propozycje wspólnych projektów o strategicznym znaczeniu dla rozwoju społeczno – gospodarczego tej części Podkarpacia. Przedsięwzięcia te zostały zgłoszone do wpisania na listę projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dotyczą w głównej mierze działań w zakresie stymulowania wzrostu  przedsiębiorczości.

 Miejskie Obszary Funkcjonalne to instrument polityki regionalnej Unii Europejskiej. Miejski obszar funkcjonalny (MOF) jest układem osadniczym ciągłym przestrzennie, złożonym z odrębnych administracyjnie jednostek. Obejmuje zwarty obszar miejski oraz powiązaną z nim funkcjonalnie strefę zurbanizowaną. Administracyjnie obszary te mogą obejmować gminy miejskie, wiejskie i miejsko – wiejskie.

 


Jednym z subregionalnych ośrodków funkcjonalnych, wyznaczonych przez samorząd województwa, jest MOF Krosno,  w skład którego wchodzi miasto Krosno jako ośrodek centralny i wszystkie gminy graniczące z Krosnem, czyli: Chorkówka, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.
W nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego 2014-2020  (RPO) część środków zostanie przeznaczona na projekty partnerskie, realizowane w ramach MOF, przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju całego MOF.

 


Prezydent Miasta Krosna oraz włodarze pozostałych sześciu gmin wchodzących w skład MOF Krosno w dniu 17 stycznia wspólnie zgłosili Zarządowi Województwa Podkarpackiego zestaw trzech projektów, mający charakter zintegrowanych inwestycji terytorialnych, na listę projektów kluczowych dla RPO. Są to następujące projekty:


1.    Zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno. Celem projektu jest wsparcie tworzenia nowej i istniejącej infrastruktury drogowej na rzecz rozwoju gospodarczego MOF Krosno poprzez usprawnienie połączeń do stref aktywności społeczno-gospodarczej zlokalizowanych na jego obszarze. Projekt przewiduje następujące inwestycje drogowe:


a.    Budowę nowego odcinka obwodnicy miasta pomiędzy u. Baczyńskiego a Zręcińską,
b.    Przebudowę drogi powiatowej Jedlicze – Dobieszyn do granicy miasta,
c.    Przebudowę ul. Baczyńskiego od granicy miasta do skrzyżowania z nową obwodnicą,
d.    Przebudowę drogi powiatowej Zręcin – Krosno do granicy miasta,
e.    Budowę nowego odcinka obwodnicy miasta pomiędzy ul. Bieszczadzką a Sikorskiego,
f.    Przebudowę ul Sikorskiego od skrzyżowania z obwodnicą do torów kolejowych,
g.    Przebudowa drogi powiatowej Szczepańcowa – Głowienka (ul O. Anzelma Kubita w Głowience)
h.    Przebudowę drogi powiatowej Głowienka – Wrocanka,
i.    Przebudowę drogi powiatowej Wrocanka – Miejsce Piastowe,
j.    Przebudowę drogi powiatowej Korczyna – Jabłonica do skrzyżowania z drogą krajową nr 9.

 


2.    Rozbudowa Krośnieńskiego Inkubatora Technologicznego wraz z budową i przebudową dróg dojazdowych do inkubatora. Celem projektu jest poprawa warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Projekt zakłada:


a.    Remont istniejącej siedziby inkubatora,
b.    Budowę drogi dojazdowej do obecnej siedziby inkubatora,
c.    Budowę nowego budynku inkubatora,
d.    Przebudowę ul. Składowej od skrzyżowania z ul. Podkarpacką do inkubatora.


3.    Wsparcie bezrobotnych z terenu MOF Krosno zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą.  Celem projektu jest zwiększenie poziomu przedsiębiorczości i samozatrudnienia na obszarze MOF KROSNO oraz wspieranie rozwoju gospodarczego. Projekt przewiduje:


a.    Szkolenia i doradztwo dla osób bezrobotnych zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą,
b.    Dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej  wraz ze wsparciem pomostowym w pierwszym roku jej prowadzenia,
c.    Uruchomienie lokalnego funduszu pożyczkowego dla przedsiębiorców działających na terenie MOF Krosno.

 


Szacunkowa wartość projektów ogółem wynosi 106 186 350 zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej 90 258 397,50 zł. Stanowi to pełne wykorzystanie przyznanej przez Zarząd Województwa puli środków z RPO na MOF Krosno.
Ostateczną decyzję w sprawie przyznania wsparcia dla projektów kluczowych dla MOF Krosno podejmie Zarząd Województwa Podkarpackiego.

 

UM Krosno, Źródło artykułu: www.krosno, Autor zdjęć: UM Krosno
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krośnieński - powiat w południowo – zachodniej części województwa podkarpackiego z siedzibą w Krośnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz- Zdrój, Jaśliska, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Rymanów, Miejsce Piastowe i Wojaszówka, zajmując powierzchnię 923,79 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: część Magurskiego Parku Narodowego, osiem rezerwatów przyrody (Modrzyna, Prządki, Cisy w Nowej Wsi, Rezerwat Tysiąclecia Na Górze Cergowej, Igiełki, Przełom Jasiołki, Wadernik i Kamień nad Jaśliskami), dwa obszary chronionego krajobrazu (Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego oraz Czarnorzecki Obszar Chronionego Krajobrazu), szlaki turystyczne, szlak spacerowy i szlaki tematyczne. Do zabytków zaliczane są: kopalnia nafty – Skansen w Bóbrce, dzwonnica z XVII wieku, pałac Mnichów z XVII wieku, zespół klasztoru Bernardynów z II połowy XVIII wieku w mieście Dukla, pustelnię św. Jana z Dukli w Trzcianie, drewniane domy tkaczy z XVIII i XIX wieku w Korczynie, zespół dworski w Komborni, zespół dworski i domy z XIX wieku w Krościenku Wyżnym, dwór z końca XVIII wieku oraz klasztor oo. Michalitów w Miejscu Piastowym, zespół dworsko – pałacowy z XIX wieki, dzwonnica, wieża i plebania z XVIII wieku w Klimówce czy ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu wzniesiony w XIV wieku .

Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, usługach, turystyce i przetwórstwie rolno spożywczym.

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 9 i 28.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola