Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Prace grupy „Pacykarnia” w Krośnieńskiej Bibliotece

Data publikacji: 2014-01-10, Data modyfikacji: 2014-01-10
A A AWydrukDrukuj  
 

W środę tj. 8 stycznia 2014 roku w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się otwarcie wystawy malarstwa i rysunku członków amatorskiej grupy plastycznej „Pacykarnia”, działającej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Krośnie. Prace zaprezentowało trzynastu artystów: Roman Grabowski, Bogumiła Błażejowska, Danuta Szarzyńska, Janina Matusz, Halina Grabiec, Anna Stepek, Anna Kosztyła, Albina Pilat, Jadwiga Dańczak, Helena Cząstka, Magdalena Czech, Krystyna Wojtkowska, Maria Wilusz.

 

 

 

W wernisażu uczestniczyły: Anna Dubiel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna, Anna Bazan, Przewodnicząca Komisji Rodziny i Edukacji Rady Miasta Krosna. Licznie przybyli również krośnieńscy artyści, poeci i miłośnicy sztuki (m.in. Magdalena Wyżykowska-Figura, Urszula Janowska, Anna Munia, Krystyna Kulman, Zdzisław Gil i Jerzy Figura) oraz przyjaciele i znajomi artystów. Na otwarciu wystawy obecny był również Zygmunt Rysz, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Krosna,który pogratulował artystom wielkiego talentu, pasji i zaangażowania w pracę malarską i życzył dalszych sukcesów artystycznych.

 

 

Członkowie grupy „Pacykarnia” są amatorami, nie posiadają plastycznego przygotowania zawodowego. Przygodę z malarstwem rozpoczęli na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, pod kierunkiem Romana Grabowskiego. Niewątpliwie połączyła ich wielka pasja i zamiłowanie do tworzenia i wyrażania siebie poprzez malarstwo. Swoje prace prezentowali dotychczas m.in. na wystawie w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, zorganizowanej z okazji obchodów pięciolecia istnienia Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz na wystawie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie, zorganizowanej z okazji obchodów Dnia Ziemi.

 

 

Podczas wernisażu o działalności grupy „Pacykarnia”, o pasji malarskiej i radości tworzenia mówił Roman Grabowski, opiekun grupy:

 

Jesteśmy grupą malarską, która od kilku lat działa przy Krośnieńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Chęć malowania, u większości z nas, ujawniła się z chwilą przejścia na emeryturę. Wcześniej, ze względu na liczne obowiązki zawodowe, nie mogliśmy w pełni poświęcić się pracy artystycznej. Myślimy, że w każdym z nas tkwi poczucie piękna i potrzeba jego wyrażania poprzez sztukę, dlatego malujemy. Działania twórcze, artystyczne dają nam radość i przynoszą wiele satysfakcji. Tematyka wystawianych w Krośnieńskiej Bibliotece prac jest różnorodna, a więc każdy zwiedzający na pewno znajdzie coś interesującego dla siebie.

 

Prezentowane w Saloniku Artystycznym Biblioteki prace – jak i dorobek twórczy grupy – nie dają się zaszeregować do jednej kategorii. Dlatego też na wystawie można oglądać obrazy o różnej tematyce: pejzaże, kwiaty, portrety, martwą naturę, architekturę czy abstrakcje. Większość prac namalowano za pomocą farb olejnych, ale są również akwarele oraz rysunki malowane piórkiem.

 

Wystawa prac członków grupy „Pacykarnia” będzie czynna w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej do 8 lutego 2014 roku.

Joanna Łach

 

 

UM Krosno, Źródło artykułu: www.krosno, Autor zdjęć: UM Krosno
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krośnieński - powiat w południowo – zachodniej części województwa podkarpackiego z siedzibą w Krośnie. W skład powiatu wchodzą gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz- Zdrój, Jaśliska, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Rymanów, Miejsce Piastowe i Wojaszówka, zajmując powierzchnię 923,79 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: część Magurskiego Parku Narodowego, osiem rezerwatów przyrody (Modrzyna, Prządki, Cisy w Nowej Wsi, Rezerwat Tysiąclecia Na Górze Cergowej, Igiełki, Przełom Jasiołki, Wadernik i Kamień nad Jaśliskami), dwa obszary chronionego krajobrazu (Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego oraz Czarnorzecki Obszar Chronionego Krajobrazu), szlaki turystyczne, szlak spacerowy i szlaki tematyczne. Do zabytków zaliczane są: kopalnia nafty – Skansen w Bóbrce, dzwonnica z XVII wieku, pałac Mnichów z XVII wieku, zespół klasztoru Bernardynów z II połowy XVIII wieku w mieście Dukla, pustelnię św. Jana z Dukli w Trzcianie, drewniane domy tkaczy z XVIII i XIX wieku w Korczynie, zespół dworski w Komborni, zespół dworski i domy z XIX wieku w Krościenku Wyżnym, dwór z końca XVIII wieku oraz klasztor oo. Michalitów w Miejscu Piastowym, zespół dworsko – pałacowy z XIX wieki, dzwonnica, wieża i plebania z XVIII wieku w Klimówce czy ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu wzniesiony w XIV wieku .

Gospodarka powiatu oparta jest głównie na rolnictwie, usługach, turystyce i przetwórstwie rolno spożywczym.

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 9 i 28.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola